piątek, 27 lipca 2007

Ustawa

A takie cóś wyszperałem.
Ustawa
z dnia 7 kwietnia 2007
o zmianie ustawu Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw.

Mając na uwadze równouprawnienie uczestników ruchu drogowego, jak również ich wzajemne bezpieczeństwo wprowadza się do Ustawy Prawo o ruchu drogowym następujące zmiany:
Do Działu III  "Pojazdy"  dodaje się  Rozdział  4  "Pojazdy rowerowe"  o następującej treści:

1. Warunkiem dopuszczenia pojazdu rowerowego do ruchu jest uzyskanie przez jego producenta świadectwa homologacji.
2. Rower musi spełniać następujące wymagania techniczne: światło przednie, światło tylne + światło tylne odblaskowe (obowiązujące przepisy o obowiązku włączania świateł przez cały rok dotyczą również pojazdów rowerowych), hamulec przedni i hamylec tylni, światło tzw STOP włączające się w momencie hamowania, sygnał dźwiękowy.
3. Pojaz rowerowy musi być zarejestrowany w Urzędzie Komunikacji w gminie zamieszkania właściciela pojazdu. Świadectwem rejestracji jest dowód rejestracyjny. Podczas rejestracji pojazd otrzymuje tablicę rejestracyjną. Ze względu na ograniczoną szerokość pojazdów rowerowych tablica rejestracyjna wydawana jest w postaci kamizelki w kolorze białym z czrnymi literami na plecach oraz na klatce piersiowej. kamizelka wykonana jest z materiału odblaskowego. Kamizelka powinna być przymocowana do pojazdu rowerowego w sposób umożliwiający jej założenie oraz uniemożliwiający odpięcie i jazdę bez kamizelki. Za jazdę bez kamizelki grozi kara przewidziana w taryfikatorze mandatów jak za jazdę bez tablic rejestracyjnych.
4. Pojazd rowerowy musi posiadać ważny przegląd techniczny. Określa się częstotliwość przeglądów na: pierwszy przegląd po 3 latach, dwa kolejne przeglądy co 2 lata, nastepne przeglądy co rok. Przeglądy techniczne mogą być wykonywane tylko przez autoryzowane stacje diagnostyczne. Listę autoryzowanych stacji diagnostycznych poda właściwy minister w rozporządzeniu. Brak aktualnych badań technicznych może spowodować zatrzymanie pojazdu rowerowego i ukaranie mandatem przewidzianym w taryfikatorze.
5. Prowadzący pojazd rowerowy musi mieć założony homologowany kask ochronny. Za jazdę bez kasku grozi kara przewidziana w taryfikatorze mandatów.
6. Pojazd rowerowy musi posiadać aktualne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Dopuszcza się doubezpieczenie do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej samochodu lub motocykla o ile właściciel pojazdu rowerowego takie ubezpieczenie posiada. Brak ubezpieczenia zagrożony jest karą grzywny, której wysokość określi Minister w rozporządzeniu.
7. Prowadzący pojazd rowerowy musi posiadać świadectwo kwalifikacji do prowadzenia pojazdów rowerowych. Świadectwo kwalifikacji można uzyskać po zdaniu egzaminu w jednym z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Prowadzenie pojazdu rowerowego bez świadectwa kwalifikacji zagrożone jest karą przewidzianą w taryfikatorze mandatów.
8.  Wprowadza się podatek akcyzowy obliczany od liczby przejechanych kilometrów. W celu zapewnienia prawidłowości naliczania podatku każdy pojazd rowerowy musi być wyposażony w homologowany licznik przejechanych kilometrów. Podatek ten, podobnie jak podatek akcyzowy od paliwa przeznaczany jest na drogi, przeznaczony zostanie na wybudowanie ścieżek rowerowych.
9. Wprowadza się następujące ograniczenia prędkości dla pojazdów rowerowych:
        - na terenie zabudowanym na ścieżce rowerowej - 20 km/h
        - na terenie zabudowanych na chodniku - 5 km/h
        - na terenie zabudowanym na jezdni - 30 km/h
        - poza terenem zabudowanym - 45 km/h
10. Wprowadza się obowiązkowe badania psychologiczne dla prowadzących pojazdy rowerowe. Badania odbywają się w okresach pięcioletnich.
11. Nieletni prowadzący pojazd rowerowy obowiązani są posiadać tymczasowe świadectwo kwalifikacji, które również można uzyskać zdając egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
12. Nieletni prowadzący pojazd rowerowy oprócz kasku ochronnego musi posiadać homologowane ochraniacze na kolana i łokcie.
13. Nieletni poniżej 12 roku życia nie mogą poruszać się po drogach publicznych, w związku z tym powyższe przepisy ich nie obowiązują.

Ustawa wchodzi w życie 6 miesięcy po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Miłego weekendu życzę :) Wybieracie się może na rower?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz