wtorek, 5 czerwca 2007

Mózg jaki jest każdy widzi

        Dzisiaj, drogie dzieci, pobawimy się mózgiem. Nie, nóż nie będzie potrzebny.

        Mózg człowieczy. Narzędzie w rękach genialnych i szalonych naukowców, Einsteina i Frankenstaina (przy czym w rękach tego pierwszego to tylko w przenośni, a tego drugiego tak jakby dosłownie)
. Wykorzystujemy podobno zaledwie 10% jego objętości (strach pomyśleć co będzie jak nauczymy się korzystać z reszty). Dla jednych obiekt badań, dla innych narzędzie pracy, jeszcze dla innych afrodyzjak. Pomimo całej swej doskonałości nasz mózg tak jest zaprogramowany do pewnych działań, że wiedząc jak można go łatwo oszukać. I tym się dziś zajmiemy - pokażeny jak jest genialny i jak łatwo go oszukać.

Proszę przeczytać poniższy tekst...

        Zdognie z nanjwoymszi baniadmai perzporawdzomyni na bytyrijskch uweniretasytch nie ma zenacznia kojnoleść ltier przy zpiasie dengao sołwa. Nwajżanszyeim jest, aby prieszwa i otatsnia lteria była na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu. Dzijee się tak datgelo, że nie czamyty wyszistkch lteir w sołwie, ale cłae sołwa od razu.
        ...a potem przyjrzeć mu się dokładnie. Fajne nie? Jak mi dano to do przeczytania to dopiero gdzieś w połowie zorientowałem się, że coś jest nie tak. A po przeczytaniu całości zrozumiałem co. Nasz genialny mózg jeśli tylko może ignoruje literówki i znajduje ich odpowiedniki w całej wiedzy, którą w sobie przechowuje.

A teraz dla odmiany moje ulubione złudzenie optyczne.
 
        Ale żeby było ciekawiej to nie powiem na czym ono polega. Spróbujcie zgadnąć sami. A w rozwiązanie nie uwierzycie dopóki nie sprawdzicie, jako i ja uczyniłem.


        PS. Kilka dni temu w szpitalu nie pamiętam gdzie po 19 latach śpiączki obudził się pacjent. Przez te wszystkie lata jego mózg pracowicie odbudowywał zniszczone połączenia nerwowe. Czy to nie wspaniałe?


        Podpowiadam: pola oznaczone A i B mają ten sam odcień szarości. Jak najłatwiej sprawdzić, że tym razem nasz mózg oszukuje aż miło? Wydrukować, wyciąć i przyłożyć do siebie albo sprawdzić w jakimś programie graficznym.
A tutaj można to zobaczyć u samego autora szachownicy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz