czwartek, 22 grudnia 2016

Z cyklu: Wuj Jacek z podróży - Malta, część 2

         Położenie hotelu miało jedną wadę. W dwie strony było pod górkę, a w dwie się iść nie dało, bo mur, pole, kaktusy (dla niepoznaki zwane tutaj opuncjami). A propos kaktusów… Maltańczycy, ludek gospodarny i praktyczny, z braku zbóż i ziemniaków nauczyli się robić alkohol z kaktusów właśnie. W zasadzie z owoców kaktusów, ale to bez znaczenia.

Owoc kaktusa wygląda tak:



Cały natomiast kaktus z owocami wygląda tak (jak oni wpadli, że to może być jadalne, ba! pijalne, to pojęcia nie mam):



        Nazywa się to u nich 'likier z opuncji' . Co brzmi lepiej niż 'mizernej mocy alkohol z kaktusa'. Na szczęście krzewy winogron czasem jednak dają u nich owoce, bo można nabyć w każdym prawie sklepie maltańskie wina. W całkiem znośnej cenie i sympatycznie pieszczące podniebienie. Sprzedają je tutaj w restauracjach w półbutelkach. Tak to nazywają - 'half bottle', choć przecież bardziej odpowiednie byłoby 'small bottle'. Gdyż po zamówieniu half bottle dostajemy small bottle o objętości 0,375l, czyli połowę butelki normalnej. Bardzo to jest dobry pomysł, bo butelka do obiadu na dwie osoby to jednak sporo, a z małej wychodzi po dwa kieliszki. Idealnie.

Białe half bottle wygląda tak:
 


        Kelner nalał trochę i patrzy na mnie wyczekująco. Zanim się zorientowałem, że trzeba odprawić rytuał przez głowę przebiegały mi w tempie teleekspresu myśli przeróżne: 'czy powinienem mieć tu krawat?', 'mam coś na twarzy?', 'podobam mu się?', 'czy na pewno wyłączyłem żelazko?'. Ale się zorientowałem. Zrobiłem więc mądrą minę, łyknąłem odrobinę, wpierw powąchawszy (choć węch mam kategorii 17), po czym skinąłem porozumiewawczo głową, co w międzynarodowym języku kelnerów oznacza 'lej pan'. A wszystko to trzymając kieliszek profesjonalnie za stopkę. Za trzymanie za stopkę u kelnera od razu +5 do zajebistości.

         Położenie hotelu miało również jedną zaletę. Idąc od przystanku nie dało się nie przejść obok jednej całkiem sympatycznej knajpki. Znaczy formalnie to się dało. Jak się obeszło kościół z drugiej strony, to można było zamiast obok knajpy przejść obok cmentarza. Ale kto rozsądny chodzi w nocy koło cmentarza? Więc z jednej strony 20 metrów od kościoła cmentarz, z drugiej 15 metrów od kościoła knajpa. Z alkoholem, żeby nie było wątpliwości. I nikomu to nie przeszkadza.

A cmentarz ma 100m2 i wygląda tak:




         Po likierze z kaktusa, winie z winogron, pozostało jeszcze spróbować piwa. Na Malcie gdy prosicie o piwo to nie pytają 'jakie?', tylko 'zwykłe czy excel?'. Bo z automatu dają jedyne chyba lokalne piwo - Cisk. Z wyglądu, ze smaku i z brzmienia - nasze tyskie.

Maltańskie tyskie wygląda tak:



        Inne piwa dostaje się na specjalne życzenie. Do wyboru najczęściej: Heineken i Guinness. Ceny w knajpach zbliżone do cen w naszych knajpach. I wolno pić w tzw miejscach publicznych, o ile nie pije się bezpośrednio z butelki. Plastikowe kubeczki zatem sprzedają w każdym sklepie. W związku z czym można się szarpnąć romantycznie i wybrance swego serca (i rozumu) zaproponować romantyczny wieczór z romantycznym winem na romantycznej plaży romantycznego Morza Śródziemnego.

Romantyczne wino na plaży wygląda tak:



Koniec części drugiej, choć przecież nie ostatniej. Nie ma lekko.

6 komentarzy:

  1. Osobiście bardzo lubię sok z opuncji, nawet w wersji lekkiej fermentacji. I ma (podobno) właściwości odchudzające, ale chyba zbyt mało tego spożywałam, a ta ilość, którą dodają do zielonej herbaty jakoś mało mnie smakowo satysfakcjonuje.
    W moim odczuciu taki cmentarz całkowicie wystarcza- po co karmić robale naszymi zwłokami? Najbardziej mi się podoba ta galeria zdjęć- umierasz w wieku bliskim setki a na zdjęciu jesteś piękny i młody.
    Pisz dalej, pisz, fakt- nie ma lekko.
    Miłego;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie próbowałem tego likieru z opuncji. Na miejscu jakoś nie było czasu, a wszystkie przywiezione rozeszły się po ludziach. Cmentarz z samymi urnami ileż by mniej miejsca zajmował. Aż się dziwię, że Kościół nie wpadł jeszcze na pomysł obowiązkowych kremacji, jak pomyślę ile by miejsc więcej na cmentarzach mogli sprzedać.

      Usuń
  2. A czemu wuj?
    Ten cmentarz przypomina mi nieciekawe uczucie przy grobie wujka mojego meza (nomen omen), gdy pierwsza mysl, ktora mi przyszla do glowy, to "deptam wujka i stoje na wujku"...reszty nie przytaczam, bom przyzwoita kobitka..
    A Malta cudna i drinkowanie na plazy cudne :) pisz, fakt - nie ma lekko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo kiedyś była taka bajka o Fraglesach. I był w tej bajce wuj Mat w podróży. A że przy okazji jestem i wujem, więc wuj Jacek z podróży pasuje.

      Usuń
  3. Ze ty masz cierpliwosc odpowiac na takie komentarze ;) Tylko sie wytlumacze: nie urny a trumny pod ziemia a ty stoisz przed mala tabliczka. A pod toba..wiadomo. Czekam(y) na czesc 3. Viva travel!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzecia część się robi. Oczekiwanie wzmaga napięcie przed premierą.

      Usuń